ISABELLA COUNTY, MI

 

1879 FREMONT TOWNSHIP PLAT

 

T 13 N- R 5 W

 

Transcribed by Barbara Lesser 10/99

If a person was listed more than once per Lot #, I only listed them once and

spelling is per plat map.

 

LOT #1

 

HUTCHINS, A. N.

BATES, Henry

BATES, J. M.

BATES, Ed.

HALEY, Mich'l

BIRCH, H.

 

LOT #2

 

RUSTS

ARNOLD, W. D. & I. E.

PALMER, L. M.

WILSON, A.

WING, W.

WILSON, O.

WILSON, C.

BECHELOR, M.

DUNN, D. A.

DUSH, Elzy(?)

RUST & HAY

 

LOT #3

 

McLAUGHLIN, Jas. T.

ARNOLD, W. D. & I. E.

RUST & HAY

DUSENBURY, F. H. & W. C.

WILLIAMS, R.

DUSH, Elzy(?)

RICHMOND, W. H.

 

LOT #4

 

TIFFANY, Luther

ARNOLD, W. D. & I. E.

TUSTS

DOUGHERTY, Wm.

DOUGHERTY, G. W.

CURTIS, John W.

KEYER, John

TILFORD, C. W.

BURROUGHS, Jas.

 

LOT $5

 

GARNER, H.

BURKHOLDER, Ely

WYANT, H.

DUNHAM, A. L.

CURTIS, John W.

KEYER, John

TILFORD, C. W.

BURROUGHS, Jas.

NELSON, D. H.

WELLMAN, J.

WHITNEY & STINCHFIELD+ School Dist #3

 

LOT #6

 

RUSTS

WARD, David

BENNETT, C.

PALMER, L. M.

BAKER, F. A.

 

LOT #7

 

HOWD, A. J.

KAYLER, Dan'l

RIGGLE, John, Sr.

BAKER, F. A.

MOOR, Jas

MOOR, Wm. K.

PETERSON, Wm. N.

STODDARD, Curtis

SANDERSON, F. M.

 

LOT #8

 

WHITNEY & STINCHFIELD

PALMER, L. M.

RODDEBUSH, John

GARNER, Jas.

ROWDYBUSH, John (poss. mis-spelling of RODDENBUSH above)

FOX, Jos.

WILLIAMSON, T. G.

 

LOT #9

 

BAKER, J.

DAUGHERTY, Geo.

DAUGHERTY, Sol.

COGGSHALL,(Est)

CAMPBELL, J.

WILLIAMSON, J.

KREIGHBAUM, Geo.

SAMPSEL, S. C.

COGGSHALL, J. F.

WHITNEY & STINCHFIELD

WOODWORTH, H. R.

 

LOT #10

 

(Vacant - swamp)

SANDERSON, C. C.

STARKWEATER, W. A. + Store & S. S. Mill

LARISON, Jas.

SAMPSELL, J.

CHAFFEE, E. A.

PEASE, Jas.

GEARHART, And'w.

MAXWELL, Jas

 

 

LOT #11

 

TAYLOR, Sylvester

HUNT, Chloe

HILHARD,

BACHELDER, Jerome + School Dist #1

JUDGE, Thomas + Cemetery

 

LOT #12

 

CALDWELL, A. B.

CALDWELL, Jas.

SMITH, Jac.

WOLFGANG, C.

WESTON, Wm.

 

LOT #13

 

BACHELOR, M.

SHERMAN, H.

FORD, O. E.

FORD, Mary E.

BENCHLEY, E. A.

HENRY, Dan'l

WINTERS, Wm.

GRIFFES, John

WINTERS, B.

 

LOT #14

 

BAKER, J.

GAGE, G. N.

FOGLESONG, G. W.

BACHELOR, M.

IVES, Nelson

DAVIS, A.

LOSEY, Jas.

FIFIELD, H.

PLOWMAN, Geo.

 

LOT #15

 

BENTLEY, H. R.

MOOR#E, Wesley

WILLIAMS, S. C.

FIFIELD, M.

SMITH, S. A.

LAWE, Geo.

RICHMOND, A.

DUNN & PETER

BAKER, G. W.

Dushville/Winn P. O.

 

LOT #16

 

Dustville/Winn P. O.

WOODWORTH, S. S.

SMITH, S. A.

(Vacant - swamp)

MULL, F.

ULAM, John

WILLIAMSON, T. G.

 

LOT #17

 

CULLEMORE, Geo. P. + Cemetery

BUNDY, Caleb

DELO, Fred

BELLES, J.

ROBINSON, D. W.

BELLES, W.

BELLES, S. E.

CRUM(?), N. & L. C.

 

LOT #18

 

MAIN, Chas.

ROBINSON, M.

FOUTCH, C. C.

EARL, Geo.

CRUM, Jac + Church

GRANT, Thos.

STANLY, Rich'd

MOWRY, N.

 

LOT #19

 

FOUTCH, C. C.

EARL, Geo.

STANLY, Rich'd

DELO, John

RICHARDSON, C. G.

SAMPSELL

RUSSELL, Henry

RICHARDSON, C. W.

RICHARDSON, Asa

 

LOT #20

 

HIRE, Chas + School Dist #2

DELO, Chas.

EARL, D.

FOX, John

WHITNEY & STINCHFIELD

PALMER, L. M.

MILLS, Jas.

 

LOT #21

 

MOOR, D. K.

SAMPSELL, J. S.

DOUGHERTY, W. H.

WOODWORTH, S. S.

RUST & HAY

(Vacant - swamp)

BENNETT, C.

WHITNEY & STINCHFIELD

HANCE, J. W.

 

LOT #22

PIERCE

SNYDER

BEACH, Theo.

BAKER, J.

FOX, J.

FOX, Edw.

HILTON, J. M.

RUST & HAY

SHERMAN, W. A.

 

LOT #23

 

VANATTA, A.

DUNN & PETER

RUSE/HUSE(?), Henry J.

BLANCHARD, J. C.

BAKER, J.

VANALSTINE, T.

RUST & HAY

TOWER, Osmond

HETHERINGTON, N.

 

LOT #24

 

HETHERINGTON, John

ALLEN, Joseph

ASHTON, Jas. C.

ASHTON, M. T.

TOWER, O.

ANDERSON, E. & M.

KNIGHT, Asher

McGREGOR, Hamilton

DECKER, Wm.

 

LOT #25

 

HUNGERFORD, Elias

WHEELER, W. T.

PELTON, Jesse L.

BAYER, Henry

MERRIFIELD, C.

DEXTER, L. W.

FERRIS, E. A.

RITTER, S. J.

CLARK, Nathan + School Dist #5

HOLCOMB< Ferris

KNIGHT, Seldon

 

LOT #26

 

LEAVITT, Alva

MANNERS, Wm. H.

RUST & HAY

ELLIS, J.

HAINES, J.

MEDBURY, Sam'l

 

LOT #27

 

HANCE, A. & M.

SHERWOOD, W. A.

RUST & HAY

NEWMAN, E.

WHITCOMB, Geo. G.

YOUNG, Almira M.

HOLCOMB & EVANS

LAMPHEAR, L. M.

LAMPHEAR, I.

 

LOT #28

 

WHITNEY & STINCHFIELD

SHERWOOD, W. A.

WOODWORTH, S. S.

 

LOT #29

 

WHITNEY & STINCHFIELD

DELO, J. , Jr.

HILLMAN, Chas.

 

LOT #30

 

WILLS, Jas + School Dist # 6

SANDBROOK, Geo.

WHITNEY & STINCHFIELD

SANDBROOK, John

BUNYAN, F. T.

RICHARDSON, S. B.

RUSTS

RUSSELL, H.

MANLY, J.

RICHARDSOBN, Seth S.

 

LOT #31

 

BAUER, F. W.

JEROME, Geo.

NICHOLS, F. M.

REMICK & WHITNEY

WHITNEY & STINCHFILED

LAMONT, G. W.

 

LOT #32

 

WHITNEY & STINCHFIELD

ESTELLE, I.

JOHNSON, J. B.

PHILLIPS, John P.

 

LOT #33

 

WHITNEY & STINCHFIELD

 

LOT #34

 

RUST & HAY

WOODWORTH, H. R / W. R.(?)

WOODWORTH, S. S.

DUNNING & EDSALL

SHERBWOOD, W. A.

 

LOT #35

 

WOODWORTH, S. S.

DODGE, Wm. E.

RUSTS & HAY

JOHNSON, Waldo M.

WHITNEY & STINCHFIELD

 

LOT #36

 

RUST & HAY

UPDYKE, M. F.

BEALL, O. M.

HUNT, J.

EDSON, Jas. L. (trustee)

SHELDON, Allen

You are our   visitor!
The page was created  by Barbara Lesser
with information provided by
 

1999 - 2009  Donna Hoff-Grambau
All Rights Reserved