1931 PLAT OF BROOMFIELD TWP,

ISABELLA COUNTY, MI

T14N - R6W

 

Transcribed by Barbara Lesser-Jan. 2000.

All various spellings of names as is on plat, those with (?) spelling is

not clear on.  If the person owned more than one piece of property

per section, I only listed their name the one time.

 

 

SECTION #1

 

BACON, B.

ROBINSON, J.R.

LOOMIS, W.

WOLFE, E.E.

COOK, H.

SWAN, Chester

 

SECTION #2

 

GATEHOUSE, Lee

WOODEN, C. C.

PENNINGTON, Mrs. S.

PENNINGTON, S.

COOK, W.

WOLFE, E. E.

 

SECTION #3

 

GATEHOUSE, T.

EMOREY, R. & E.

BARTLETT & McCLINTIC

CROWLEY, Ed

 

SECTION #4

 

WILLE, S. E. (et. al.)

 

SECTION #5

 

SKARRITT, A. T.

Edmore State Bank

MARTIN, David

 

SECTION #6

 

RUSSELL, W.  (et. al.)

MURRS, E.A.

LENON, A.

O'CONNER, Mrs. A.

SCHGIDELL BROS.

NORMAN, J.

NORMAN, Mrs. M.

NORMAN, W.

NOSTRANT, M.

 

SECTION #7

 

TODD, W.

SNIDER, I.

NORMAN, C.

SCHGIDALL BROS.

SIMPKINS, F.

CARPENTER, G.

GREEN, A.

JONTZEN, W.

DOVNER(?), J.

 

SECTION # 8

 

METCALF, F.

METCALF, E.

NORMAL, Ansel

WHITNEY, Geo.

Foster Siding

 

SECTION #9

 

SCHUMAKER, Peter + School

WEIDMAN, J. S.  (Est)

McARTHUR, Mrs. E.

McARTHUR, M.

 

SECTION #10

 

KELLER & MITCHELL

LUEDER, H.

WINTERS, F.

WINTERS, W.

WINTERS, Mrs. J.F.

 

SECTION #11

 

COOK, C.

COOK, Art

CRAWLEY, Ed

LUEDER, H.

LOWELL, L.J.

HUMMEL, T.

RHODE, Mrs. A.

RHODE, E.

NICHOLSON, T.H.

NICHOLSON, W.

 

SECTION #12

 

KRUEGER, C.

ESCH, P.

COOK, C. + School

HUMMEL, C. T.

NICHOLSON, J.

LUEDER, C.

RHODE, R.

 

SECTION #13

 

HEIN, E.

RHODE, R.

NICHOLSON, Mrs. W.

NICHOLSON, Mrs. E.

HEIN, A.

LUEDER, W.

HEIN, R.

FRITZ, W.

 

SECTION #14

 

LUEDER, F.

RHODE, Mrs. A.

NICHOLSON, Wm.

LOVELL, L.

YOST, L.

LUEDER, E.

DIEHL, C.

MOXON, A.

LUEDER, Paul

 

SECTION #15

 

SINCLAIR, F.

DIEHL, T.

RHODE, C.

BRISBY, G.

SMITH, H.

SELLERS (Est)

RHODE, Carl + Cemetery

MOSER, E.

DIEHL, C.

 

SECTION #16

 

KINDLE, G.

CARRICK, W.

YOST, J. & L.

RICHARDSON, Mrs. P.

GAIER, R.

GALER, E.

ESCH, R.

CARRICK, C.

Mansfield Siding

 

SECTION #17

 

Mansfield Siding

NELSON, J.

BOTTS, V.

DENSLOW, W.

ELDRED, H. + School

DENSLOW, M.

ELDRED, L.

PAEBKE (?), F.H.

THREN, A.

 

SECTION #18

 

SESSIONS, J.

JOHNSON, G.

WALCH, Philip

FABER, H.

THREN, A.

THREN, G.

WEIDMAN, J. (Est)

POOLE, N.

 

SECTION #19

 

POOLE, Dr. H.H.

BLACKMER, F.

DENSLOW, T.

THREN, G.

SCHNEIDER, J.

SCHNEIDER, A.

VAILEAN, A.

 

SECTION #20

 

BAUGHN, J.

MEIER, A.

ELDRED, L. & H.

HOWARD, Ed

STRONG, A.

MOXON, W.

RICHARDSON, E.

 

SECTION #21

 

BOUGHN, J.

STRONG

RICHARDSON, E.W.

BLACKMER, H.

BLACKMER, I.

BLACKMER, L.

FURNEY

HORTON, E.T.

RORKEY, J.J.

KIMBALL, C.

 

SECTION #22

 

HORNBECK, E.E. + School

DIEHL, J.

SELLERS, W.

RICHARDSON, E. W.

SELLERS, P.

ALDRICH, Roy

 

SECTION #23

 

GUNDEL, L.

SHAW, G.

RICHARDSON, N.

SHAW, H.

DIEHL, J.

HAGERMAN, B. W.

PIATT, R.

DARNELL, R.

MOXON, A.

 

SECTION #24

 

BROWN, J.

LUEDER, R.

SHAW, W.

MOXON, C.

O'BRIEN, D.

LEACH, W.

LEACH, W. & E.

LEACH, Wm.

 

SECTION #25

 

LEACH, D.

STEELE, W.

STEELE, Mrs. G. W.

MOREY, C.

SANDERS, Mrs. J.

COTRELL, H.

WEIDMAN (Est)

WOODRUFF, F.

RICKLE, R.

BEAR, I.

 

SECTION #26

 

SHAW, W.

GOODNOUGH, E.

SHAW, Wm.

WRIGHT, Mrs H. D.

PIATT, R.

DAY, M.

WINNIE, C.

BLACKMER, H.

NOGGLES, F.

GALLOR, A.

 

SECTION #27

 

SHAW, Wm.

WINNIE, H.

SELLERS, P.

HARDING, J. E. (et. al.)

STRONG, G.

ESCH, H.

BLACKMER, G.

BEARNER, A.

BANKS, S.

 

SECTION #28

 

KIMBALL, Cora

STRONG, A. (Est)

FURNEY, C.

FURNEY, Chase

KOHN, A.

BILLBOUGH, Geo.

MACKLIN, R.

MILLER, C.

MILLER, R. + School

KIMBALL, C.

 

SECTION #29

 

MOXON, W.

HOWARD, Ed

HOWARD, Dan

COWELL, A.

MILLER, H.

MILLER, O.

MILLER, D.

BUSHRE, H.

BUSHRE, A.

PARTISON(?), T.C.

 

SECTION #30

 

FRIED, Jacob

SCHEIDEL, S.

LUPHAM, H.

SHARP, F.

DEARDORF, G. + School

WALSH

SHARP, Leana

SHARP, Mrs. Leond

PARMALEE

FRIED, S.

 

SECTION #31

 

TROMBLEY, A. T.

WELCH, J.

Federal Land Bank

COVILLE, F.

 

SECTION #32

 

McINTYRE, S.

MILLER, D.

HUTCHINSON, Ed

HUTCHINSON, C.

WELCH, G.

METCALF, C.

ANDERSON, L.

PENWICK, W.

 

SECTION #33

 

RICHARDSON, N. D.

KIMBALL, E.

KIMBALL, C.

DAWSON, R. E.

COLLIER, I. W.

PENWICK, W. + Church

HALL, Mrs. W.

GUNDLE, R.

HEY, O.

 

SECTION #34

 

McARTHUR, G.

RICHARDSON (Est)

Com. Sav. Bank

ROUCH, Lester

BLACKMER, G.

SWEARINGER, W.

HOLCOMB, B.

GORRISON, R.

TATE, L.

LUCE, W.

DONAVAN(?), Wm.

 

SECTION #35

 

BERRY, M.

OBERIN, M.

Blanchard State Bank

BERRY, J.

CUMMINS, C.

PIATT, Mrs.

DRAKE, Mrs. G.

TAYLOR, Mrs. W.

DeWITT, M.

CUMMINGS, F.

TAYLOR, D.

COLBURN, C. C.

MOUNT, E.

 

SECTION #36

 

BAER, Ira

BAER, Sam

DELL, O.

WOODRUFF, F.

COTRELL, H.

NYE, Rose

BAER, M.

WOODRUFF, E.

DIEHL, G.

MILLER, O.

 

 1999 - 2009 by Donna Hoff-Grambau
ALL RIGHTS RESERVED

Volunteers hold copyright to the material they have donated for this site.  Not to be copied and used in any format to any other site or in any other media. 

THIS SITE IS PART OF THE MIGENWEB PROJECT

MIGenWeb Official Notices and Disclaimer

This server space page is provided by Michigan Family History Network genealogical server.